Ios Uygulama

Ios Uygulama

IOS, Apple tarafından üretilen cihazlar için mobil bir işletim sistemidir. iOS iPhone, iPad, iPod Touch ve Apple TV’de çalışır. iOS, iPhone kullanıcılarının kaydırma, dokunma ve sıkma gibi hareketleri kullanarak telefonlarıyla etkileşimde bulunmalarını sağlayan temel yazılım olarak hizmet verdiği için bilinir. Bu parmak hareketleri tipik olarak hızlı tepki sağlayan ve birden fazla parmaktan girişleri kabul eden çoklu dokunmatik kapasitif dokunmatik ekranlarda gerçekleştirilir. Küresel olarak 1 numaralı mobil işletim sistemi olmasa da, iOS, Mayıs 2010 itibariyle yüzde 60’lık pazar payıyla Kuzey Amerika pazarına hakim durumda.

iOS, Mac OS X’ten türetilmiştir ve Unix benzeri bir işletim sistemidir. İOS içerisinde dört soyutlama katmanı vardır:

Çekirdek İşletim Sistemi Katmanı: Güvenlik ve dış donanım ile etkileşim için çerçevelerin yanı sıra düşük seviye özellikler sunar
Çekirdek Hizmetler Katmanı: Üst katmanların gerektirdiği hizmetleri sağlar
Medya Katmanı: Grafik, ses ve video için gerekli teknolojileri sağlar.
Coca Touch Layer: Genellikle uygulama oluştururken kullanılan çerçevelerin bulunduğu yerler

iOS, bir e-posta istemcisi, bir Safari Web tarayıcısı, taşınabilir bir medya oynatıcı (iPod) ve telefon uygulaması dahil olmak üzere birçok varsayılan uygulamaya sahiptir.

Geliştiriciler, Apple mobil cihazlarına uygulamalar oluşturmak için iOS yazılım geliştirme kitini (SDK) kullanabilir. SDK, uygulamaları geliştirmek, yüklemek, çalıştırmak ve test etmek için araçlar ve arayüzler içerir. Yerel uygulamalar, iOS sistem çerçeveleri ve Objective-C programlama dili kullanılarak yazılabilir. İOS SDK’da uygulama uygulamalarını yönetmek için entegre bir geliştirme ortamı (IDE), kullanıcı arayüzü oluşturmak için grafiksel bir araç ve çalışma zamanı performansını analiz etmek için bir hata ayıklama aracı içeren Xcode Araçları bulunmaktadır. Ayrıca, geliştiricilerin Mac’teki uygulamaları test etmelerini sağlayan bir iOS simülatörü ve gerekli tüm belgeleri ve referans materyallerini sağlayan bir iOS geliştirici kitaplığı içerir.

Post Your Comment Here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.